„Byliśmy, jesteśmy, będziemy” – 73. rocznica Zaślubin z Morzem

„Byliśmy, jesteśmy, będziemy” – 73. rocznica Zaślubin z Morzem

Już po raz ósmy zawitał do Dziwnówka organizowany cyklicznie od 2011 roku – Rajd Zaślubin. Celem tego przedsięwzięcia, organizowanego przy współudziale lokalnych samorządów i organizacji historycznych jest upamiętnianie walk, jakie prowadzili na ziemiach Pomorza Zachodniego żołnierze 1 Armii Wojska Polskiego.

„Byliśmy, jesteśmy, będziemy” – 73. rocznica Zaślubin z Morzem

Punktualnie o godzinie 14.30, przy pomniku poświęconym żołnierzom 5 Kołobrzeskiego Pułku Piechoty (wchodzącego w skład 2 Dywizji Piechoty im. Henryka Dąbrowskiego) rozpoczęła się uroczystość upamiętniająca wydarzenia sprzed 73 lat.

Byliśmy, jesteśmy, będziemy - 73. rocznica Zaślubin z Morzem

Dokładnie 13 marca 1945 roku żołnierze z pododdziałów w/w 5 pułku, przełamali niemieckie pozycje obronne i w wyniku wyprowadzonego z rejonu Wrzosowa i Radawki natarcia, zajęli Dziwnówek, wbijając się klinem w broniące wybrzeża ugrupowanie wojsk niemieckich. Należy przy tym pamiętać, iż walki prowadzone w tym rejonie nie należały do łatwych, a o ich intensywności (obok zaangażowanych środków) mogą świadczyć spore straty (w sile żywej i sprzęcie), które odnotowano po obu stronach frontu.

Byliśmy, jesteśmy, będziemy - 73. rocznica Zaślubin z Morzem

Efektem zdobycia przez polskich żołnierzy Dziwnówka, było zamknięcie ostatniej drogi ewakuacji dla wycofujących się tzw. nadmorskim szlakiem, oddziałów niemieckich (od wschodu spychanych przez jednostki radzieckie).

Kwiaty pod pomnikiem złożyli: Burmistrz Dziwnowa – Grzegorz Jóźwiak, przedstawiciele Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy 1-go Batalionu Szturmowego, sołtys Dziwnówka. Ciekawym uzupełnieniem uroczystości był także zwięzły komentarz historyczny, który wygłosił p. Witold Brzozowski, wprowadzając zgromadzonych w sytuację taktyczną, jak miała miejsce w okresie walk o Dziwnówek.
Kolejnym punktem uroczystości był przejazd kolumny samochodów w rejon plaży (w Dziwnówku) i symboliczne „Zaślubiny z morzem”. Fakt ten, miał nawiązywać do przeprowadzonych tutaj zaślubin w dniu 15 marca 1945 roku, których ówczesnym inicjatorem był dowódca 5 Pułku Piechoty, płk. Antoni Szablewski.

Byliśmy, jesteśmy, będziemy - 73. rocznica Zaślubin z Morzem

Ostatnim akcentem dnia była prezentacja historyczna poświęcona walkom prowadzonym o Dziwnówek, która odbyła się w hali dziwnowskiego MOSiK-u. Po nocy spędzonej w Dziwnowie, w dniu jutrzejszym uczestnicy Rajdu wyruszają do Pustkowa.
Poniżej prezentujemy film, ilustrujący walki żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego na Pomorzu Gdańskim. Co jednak istotne – zawiera akcent odnoszący się do Dziwnówka.

tekst: UM w Dziwnowie

Dodaj komentarz